štvrtok 6. novembra 2014

Zásielka čajov z www.cinskycaj.sk


Golden Beauty NO2
White Tea W2341
Keemun Mao Feng
Yunnan Black H9025
Jin Jun Mei vzorka čajuTieto základné druhy čajov som si objednal len tak zo zvedavosti z nového E-shopu Čínsky čaj
V ponuke sú čaje základné ako aj vyššej cenovej kategórie.
Objednal som si vyššie uvedené čaje podivných poetických názvov :)
Došli za dva dni od objednania v kartónovej krabici označenej logom predajcu. Každý čaj bol starostlivo zabalený v zipovom sáčku s prednou priesvitnou stranou ( podľa mňa na škodu čaju - znehodnotenie obsahu svetlom ). Sáčky boli pomerne hlboko zatavené až priamo k zipsu čo úplne znemožňuje ich opakované použitie a ani ich otváranie nebolo veru jednoduché.
Až pri obdržaní zásielky som sa dozvedel dovozcu aj dátumy  spotreby čajov. Na stránke som nenašiel žiadne informácie o roku zberu a dátum spotreby. Bolo pre mňa dosť prekvapením, že čaje z Číny nedováža priamo predajca ale SUNRISE IMP. Warszawa. Čínske čaje dovezené z Poľska a distribútorom PREONs r.o. predávané na Slovensku.
White Tea W2341 bol pre mňa najväčšou záhadou. Ešte v zabalenom stave som si všimol čajový list veľmi nízkej kvality doplnený o zelené časti sekanej rastliny podobnej tráve. V 50g sáčku čaju ich bolo celkom dosť niečo cez 3 g. 
Kontaktoval som predajcu a tu je jeho vyjadrenie:

Dodávateľ nám potvrdil, že tento biely čaj obsahuje na rozdiel od iných bielych čajov v ponuke (Pai Mu Tan) aj kúsky zelených bambusových lístkov. Nejedná sa o trávu. Bambusové lístky dodávajú bielemu čaju osvieženie v zmysle vône i chuti, pretože niektorí ľudia môžu vnímať vôňu bieleho čaju ako „baking smell“, čo je redukované zámerným primiešaním bambusových lístkov už výrobcom v Číne. Bambusové lístky majú podľa čínskej ľudovej medicíny niekoľko pozitívnych vlastností ako napr. spomaľujú starnutie buniek, podporujú mozgovú aktivitu, prečisťujú pleť. Netreba za tým vidieť nič negatívne.
Doplnili sme túto informáciu do popisu produktu na našich stránkach.


Ak máte záujem, tento čaj Vám v plnej výške preplatíme bezhotovostne na Váš účet.


Vzhľad dodaného čaju

Tráva ( bambusový list ? )

Lámaný list zo zvyškami trávy


Ťažko a pracne očistený celý list bieleho čaju, toľko ho ostalo z 50 g. balenia.

Čaj som nakoniec ochutnal a musím žiaľ skonštatovať že bol nepríjemnej chuti s pomerne vysokou horkosťou neobvyklou pre biele čaje. Čaj bol evidentne značne starý a záhadné "bambusové lístky" boli pridané pre jeho oživenie.

Keemun Mao Feng obsahoval už na pohľad značne lámaný list nižšej kvality. Keemun FOP zakúpený priamo v čajovni mal podstatne krajší list.
Odpoveď predajcu: 

Skutočne Vám bol zaslaný Keemun Mao Feng, teda nedošlo k omylu typu zámena čaju. Porovnaním archivovanej vzorky z produktového fotenia s čajom, ktorý Vám bol zaslaný, vylučujem aj možnosť zámeny fotografie iného čaju pod produkt Keemun Mao Feng. Prípadná drobná odlišnosť medzi čajom, ktorý máte pred sebou a produktovou fotografiou v eshope je spôsobená nasvietením konkrétnej fotografie a jedinečnosťou každého jednotlivého kúska čaju. Najviac podobný čaj z našej ponuky Lapsang Souchog má aj podľa vystavených fotografií o poznanie dlhšie lístky.Dĺžka čajového lístku je skutočne dôležitá, no ešte dôležitejšia je chuť a nálev. Všeobecne platí (aj keď sú samorejme výnimky napr. Tai Ping Hou Kui), že čím MENŠÍ čajový lístok, tým lepší čaj pretože maličké lístky znamenajú, že ide o tzv. tipsy (anj. tips), ktoré sú náročnejšie na zber i spracovanie finálneho produktu.

Vôňa suchého listu bola značne údená čo je u tohto druhu neobvyklé aj po zaliati vykazoval značnú dymovú vôňu aj chuť. Čaj bol pravdepodobne zle skladovaný najskôr v prítomnosti čaju Lapsang Souchong.

Záverom...
Zvyšok čajov hodnotím prijateľne a vzhľadom na ich nízku cenu netreba očakávať excelentnú kvalitu. V tom to E-shope by som odporučil vyhnúť sa drahším zeleným čajom, nakoľko už podľa vzhľadu na fotodokumentácii nevyzerajú čerstvo. Za skúšku naopak stoja čaje typu Puerh a vákuovo balené oolongy.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára